A Kesse kogemusnõustaja üldse on?

Vaimse tervise valdkonnas on erinevaid aitajaid rohkem kui metsas loomi. On terapeut ja psühholoog, tervendaja, perearst, kogemusnõustaja...

Samal ajal võib olla selles kõiges üsna keeruline orienteeruda. Eriti, kui pole päris 100% kindel, millist abi üldse vaja on.

Panen siia ühe mu lemmikpüramiidi (vihje, see ei ole Giza).

Tegemist on vaimse tervise rohelisest raamatust leitava püramiidiga, mis visualiseerib kenasti vaimse tervise eest hoidmise loogika.

Keerulisim ongi valida, kelle juurde nüüd pöörduma peaks. Eriti, kui enesetunne ei ole parim, ja võimalik, et täpselt ei oska ise ka öelda, mis abi vaja on...

Kui alustame püramiidil alt ülespoole liikumist, siis näeme, et kõige alus on ikka eneseabi, sellest järgmine on kogukonna tugiteenused ning edasi juba kogukonna teenused kuni spetsialiseeritud psühhiaatrilise abini haiglas välja.

Iga tasandi juurde kuulub hulk spetsialiste. Näiteks psühhiaatrid on aitajad just püramiidi tipuosas, samas kui perearste kohtame püramiidi keskel.

Ka toetavatel sõpradel, perekonnal ja isegi lemmikloomadel on siin püramiidis oma koht. Nende koht on seal, kus on kirjas eneseabi. Meil on vaja oskusi, teadmisi ja võimekust ise ennast hoida ja seda saame teha just tugeva ja toetava tugivõrgustiku abil!

Lisaks võiks meil kõigil olla baasoskused emotsioonide reguleerimise vallas ja noh, üleüldse peaksime kõik kogu aeg täiuslikud olema, eks :).

Jah, tegingi sellise nalja...

Igatahes – kogemusnõustajat loetakse poolprofessionaaliks ja meie kuulume peamiselt teise ja kolmanda tasandi abistajate hulka.

Me kõik tahaksime, et sõbrad meid kuulaks ja terapeudid/psühholoogid meile nõu annaks, aga millegipärast on tavaliselt vastupidi – sõbrad annavad nõu ja psühholoog kuulab. Ent kogemusnõustaja võib olla üks sellistest, kes asub täpselt vahepeal – ta oskab sinuga suhestuda (enda kogemusest tulenevalt) täpselt nagu sõbrad, aga samas annab väljaõpe oskused kuulata, küsida ja lahendusi leida.

Selles suhtes on kogemusnõustaja ideaalne „sisseviskaja“.

See tähendab, et kogemusnõustaja teenus on üldjuhul soodsam kui näiteks mõne professionaali teenus ja kogemusnõustamist saab kasutada täpselt nii kaua, kui sulle endale paras tundub. Lisaks on väga tavaline leida kogemusnõustaja abil endale appi mõni professionaal, sest esimese sammu astumine võib teinekord päris keeruline olla.

Sõltuvalt teemast võib kogemusnõustajat võrrelda näiteks coach’i, mentori või miks mitte pihi-isaga.

Läbipõlemisteemadel on võrdlus mentorlusega kindlasti väga kohane. Kogemusnõustaja abil on võimalik läbipõlemisest edasi liikuda nii, et seda rohkem ei korduks või vähemalt oleks olemas oskused, teadmised ja vahendid, et läbipõlemisega paremini toime tulla. Saad tööriistad, mille abil edaspidi iseseisvalt paremini hakkama saada.

Leinateemadel on kogemusnõustaja sageli just hingeline tugi. Keegi, kes teab õigel hetkel õigeid sõnu öelda, lihtsalt kuulata või küsida, toetada teekonnal.

Kogemusnõustajaid on tõepoolest kõiksugu teemadel – depressioon, psüühilised häired, suitsiid, lähisuhtevägivald, (kaas)sõltuvus ja palju muud.

Julgustan sind otsima ja katsetama ning leidma just endale sobivaim abistaja!

Siinkohal tahan ikkagi rõhutada ka seda, et on väga normaalne, kui esimene inimene kohe ei sobi. Ei peagi sobima, aga võib. Täiesti normaalne on ka see, kui hoopis teisel või kolmandal korral tunned, et ei soovi enam selle konkreetse nõustajaga edasi liikuda.

Sa leiad kindlasti endale selle õige!

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Millega saan sind aidata?

Järgmine

Jaga seda artiklit